Poplatky (hypoteční úvěry)

Hypoteční banky si obvykle účtují následující poplatky:

  • Poplatek za poskytnutí úvěru

V současné době se pohybuje většinou do 5 000 Kč, velmi často je však v rámci splnění konkrétních podmínek nebo akcí promíjen.

  • Poplatek za odhad/ocenění nemovitosti

Cena se liší podle toho, zda se jedná o posudek zpracovaný externím znalcem, odhad si zadává sám klient a výsledek má samozřejmě k dispozici, nebo se jedná pouze o odhad interní, výhradně pro potřeby banky. V druhém případě bývá odhad levnější, klient ho však nemá papírově k dispozici. Cena externího odhadu se u bytu pohybuje kolem 3 500-4 000 Kč u rodinného domu přes 5 500 Kč.

Interní ocenění obvykle bývá téměř za poloviční cenu. V současné době se využívá ještě možnosti on-line ocenění, které vychází z cenových map a je obvykle zdarma.

  • Poplatek za správu úvěru

V dnešní době téměř překonaný poplatek, který bývá účtován pouze na některých hypotékách s podmínkami z doby před rokem 2013. I tak je ale třeba obezřetnosti, neboť „téměř“ není „úplně“.

  • Poplatek za čerpání na návrh na vklad

Poplatek, který si banka účtuje v případě, že uvolňuje prostředky z úvěru již po vložení zástavního práva banky na katastrální úřad, nikoli až po jeho zapsání. Této služby se většinou využívá z důvodu časové úspory, zapsání může trvat i 8 týdnů.

Tento poplatek si účtují pouze některé banky, a to v cenovém rozmezí 1 000-2 000 Kč.

« Zpět