Tentokrát ladíme sebe i prostor najednou!

12.12.2023

V tomto případě totiž nejde úplně oddělit jedno od druhého.

A protože je to poměrně zamotaný propletenec, musíme jít krok po kroku, abychom ho úspěšně rozmotali a vyladili. Kroky si nejprve popíšeme, a později si spolu ukážeme triky, jak je spíše než dupat, ladně zatančit.


Krok 1) Situace se dějí a je jen na nás, jak se k nim postavíme.

To, že jsme součástí prostoru kolem sebe a reagujeme na to, co se v něm odehrává, je jasné. Popisuje to i zákon akce a reakce, v tom nejsme nijak jiní než zbytek světa.

Tedy skoro. Na rozdíl od jasně daných fyzikálních jevů, chemických reakcí a matematických vzorců, my máme možnost volby, a k dispozici širokou škálu postojů a reakcí, ze kterých můžeme volit.

Ať už je situace, která se (nám) děje jakákoli, my si v první řadě zvolíme, jak ji budeme hodnotit, následně, jak se k ní postavíme, a nakonec i to, jak na ni budeme reagovat.

Závěr pro Vás?

🟡 Dejte si čas, na své hodnocení situace a reakci na ni.

🟡 Je škoda dokola volit jen z těch prvních možností, které Vám do hlavy přistanou. Volba je od slova volit.

Krok 2) Zákon akce a reakce podruhé.

Volba naší reakce na danou situaci by měla zahrnovat i to, že následně vyvolá další reakci protistrany.

A tak pořád dokola, jedna reakce vede k další.

Závěr pro Vás?

🟡 Zkuste se zamyslet nad tím, zda se Vám chce nebo nechce řešit následky Vašich vlastních reakcí, a vezměte to při rozhodování v potaz.

Krok 3) Ustupme nyní o krok zpátky a pojďme si představit princip "Zrcadlení"

Znáte ty dny, kdy záříte jako sluníčko, a za celý den nepotkáte jedinou nepříjemnou situaci nebo člověka?

A co ty dny, kdy Vás od rána něco žere, pohybujete se těsně před výbuchem a během dne Vás pronásleduje jedna špatná zpráva za druhou, rozbije se, co může, a jindy normální kolegové jsou nesnesitelní?

Seznamte se s principem "Zrcadlení".

Ono totiž není náhoda, že to, co celou svou myslí a tělem vyzařujeme do okolí, vyvolá reakci podobného ražení a obvykle i vyšší intenzity. Jak se do lesa volá, tak se zkrátka ozývá.

Závěr pro Vás?

🟡 Je konečně čas ladit sebe.

🟡 Určitě totiž nechcete, aby na Vás z lesa létalo kamení nebo medvědi.

🟡 Naučte se být pozorovateli svých emocí a myšlenek. Jakmile se přichytíte při tom, že do okolí tlačíte hněv, tlak a nabručenost, vztek, nespokojenost, zkrátka cokoli, co opravdu nechcete, aby se Vám vrátilo zpátky, tak přestaňte.

🟡 Věřte, že na to stačí pouhé rozhodnutí – nu a trocha cviku, o tom ale až jindy.

Krok 4) Zvládneme-li "Zrcadlení", je čas na "Ladění".

Ve chvíli, kdy si osvojíme práci s principy "Akce a reakce" a "Zrcadlení", jsme na dobré cestě začít ladit nejen sebe, ale i prostor okolo, a následně celý svůj život.

Ladění pracuje s tím, že:

🟡 Okolní svět i situace vnímáme tak, že se dějí. Nikoli nám, ale samy o sobě. O tom, jak a jako moc se nás budou dotýkat, rozhodujeme my.

🟡 Dáváme se při tom na čas, pozorujeme je i sebe, předvídáme další možné kroky, nejednáme v emocích, ale s odstupem.

🟡 Naším základním nastavením je klid. Pokud nás z něj něco vyhodí, cílem je vrátit se obratem zpět. Nikdo netvrdí, že se nemůžeme vztekat nebo plakat, ale ne déle, než je to nutné. (A než si toho všimneme.)

🟡 Naučíme-li se do prostoru vyzařovat klid, začne se nám též vracet. Postupně se pak můžeme naučit cíleně vyzařovat i pohodu, spokojenost, hojnost a radost.

🟡 Poslední krok už sami dělat nemusíme. Nastane jednoho dne sám. Je jím "Tvoření". Stav kdy se celý svět spojí, abychom mohli tvořit svůj život sami.

A závěr pro Vás?

🟡 Pokud chcete životem tančit, je třeba se nejprve naučit kroky, pak je přizpůsobit hudbě, a nakonec s lehkostí odtančit.

🟡 A pokud budete chtít, nebude od věci využít učitele tance, který Vám kroky předvede a následně vyladí lehkost a eleganci Vašeho tance.

S láskou, Petra